środa, 25 października 2017

Kominek z rozprowadzeniem

Prezentujemy zestaw Confort Extra 5do rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka (a w zasadzie z jego obudowy). Zestaw razem z regulatorem manualnym firmy Tatarek. Firma Poujlat jest producentem elementów z tego zestawu. Jest to znana firma, która na swoje produkty posiada znak CE. Jednocześnie jednak po wygaśnięciu ognia, bardzo szybko się w nich wychładza.


I nie ma żadnego sposobu na kontrolowanie temperatury wypuszczanego powietrza, co jest bardzo dużym minusem tego rozwiązania.

Sprawdź także ten artykuł o kominku z nadmuchem. Rozprowadzenie ciepła z kominka. Ogrzewanie kominkowe może być więc niezależnym źródłem ciepła lub też stanowić uzupełnienie istniejącej już instalacji grzewczej.


Można wykorzystywać go codziennie bądź sezonowo. Kupujemy kominek marzeń odc. Mogą być również całkiem wydajnymi urządzeniami grzewczymi.


Jednak żeby równomiernie ogrzały cały dom muszą współpracować z systemem rozprowadzenia ciepła. Może to być powietrze lub woda w instalacji grzewczej. Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe spełni nasze oczekiwania.

Zanim przystąpimy do montażu kominka, sprawdźmy, co zrobić, by ciepło mogło rozchodzić się po całym domu i do czego jeszcze można wykorzystać nadwyżkę produkowanej przez kominek energii. Do rozprowadzenia ogrzanego w kominku powietrza wykorzystuje się kanały z blachy stalowej o przekroju prostokątnym, najczęściej 50×1lub 90×2mm, bądź rury o średnicy 10 1i 1mm - elastyczne aluminiowe lub z blachy ocynkowanej. Stosowanie mniejszych elementów nie jest zalecane ze względu na zbyt duże opory przepływu, co.


Jak wykonać wymuszone rozprowadzenie powietrza z pieca kominkowego? System dystrybucji gorącego powietrza jest teraz również dostępny dla pieców kominkowych. Turbina jest instalowana na poddaszu i pobiera powietrze z pomieszczenia, w którym jest zainstalowany kominek. Powietrze jest wtłaczane w wymiennik ciepła i ogrzewane pomiędzy.


Schemat budowy kominka z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza będzie bardzo podobny do schematu kominka z DGP z jedną małą różnicą - kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem powietrza nie ma zainstalowanego aparatu nawiewnego (turbiny) pozostałe elementy schematu kominka są takie same jak w przypadku kominka z systemem DGP. Mam dystrybutor z blachy z wyjściami do zaciśnięcia rur spiro. Najdłuższy odcinek poziomy mam ok 5m. W zimie wykorzystywałem kominek do podgrzewania domu i okazało się, żę z tej najdłuższej rury najlepiej dmucha.


Dystrybucja gorącego powietrza, czyli DGP, to zupełnie inne rozwiązanie, niż kominek z płaszczem wodnym zasilający ciepłą wodą instalację c. Poza tym, że oba mogą efektywnie rozprowadzać ciepło do wielu pomieszczeń, różni je właściwie wszystko. Ja mam kominek z DGP grawitacyjną. Palę w nim sporadycznie, bo jeszcze w domu nie mieszkam więc o przypalaniu kurzu nic mi nie wiadomo.


Muszę mieć dostęp do komory w której jest ogrzewane powietrze bo mam tam zainstalowany turbodym wodny, którym będę ogrzewał cwu w czasie palenia w kominku. Aby stał się wydajnym źródłem ciepła, mogącym ogrzać nie tylko pomieszczenie, w którym jest zamontowany, ale również inne wnętrza domu, warto zdecydować się na wykonanie kominka z wkładem zamkniętym oraz systemem dystrybucji gorącego powietrza – w skrócie DGP. Aby kominek z DGP stanowił efektywne ogrzewanie, kominek trzeba wyposażyć w nowoczesny zamykany wkład o minimalnej mocy kW.

Parametry grzewcze wkładu powinny być dostosowane do powierzchni domu. Konserwacja systemu rozprowadzania powietrza jest najbardziej pracochłonna, w domach z bardzo rozbudowaną instalacją może pochłonąć dobre kilka, kilkanaście godzin. Warto ją jednak wykonać skrupulatnie, gdyż może to zaowocować sporymi oszczędnościami na rachunkach za ogrzewanie. Kominek z zamkniętym paleniskiem. W instalacjach prowadzonych w niedostępnych miejscach konserwacja jest trudniejsza, a stwierdzenie.


W domach z rekuperacją, kominek powinien posiadać całkowicie niezależny pobór powietrza do spalania z zewnątrz, czyli powinien mieć tzw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty