środa, 30 października 2019

Płyta grzewcza indukcyjna wady zalety

Zanim zdecydujemy jaka płyta indukcyjna najlepiej spełni nasze oczekiwania, warto poznać wszystkie jej zalety oraz wady. Nie da się ukryć, że od płyty grzewczej wymagamy przede wszystkim, żeby szybko podgrzewała postawione na niej garnki czy patelnie. Płyta gazowa, ceramiczna czy indukcyjna? Wybór odpowiedniej płyty nie jest jednak prostą sprawą.


W tym artykule przyjrzymy się wadom i zaletom płyty indukcyjnej, ceramicznej i gazowej.

Na tym nie kończą się jednak ich zalety: zastosowanie indukcji sprawia, że płyta grzewcza pozostaje zimna i zaczyna działać dopiero po postawieniu na niej specjalnego naczynia, co wyklucza poparzenia wynikające z nieumyślnego dotknięcia płyty kuchennej i zapobiega przypalaniu się wykipiałych resztek potraw. Płyty gazowe i indukcyjne – jak większość rozwiązań do naszych domów – mają zalety, ale również wady. Warto je poznać, kiedy stajemy przed decyzją, jaką kuchenkę wybrać. Płyty indukcyjne zyskują coraz większą popularność. Oznacza to znaczną oszczędność energii, a co za tym idzie – jest szansa.


Płytę grzewczą warto dopasować do indywidualnych potrzeb. Przed dokonaniem wyboru warto porównać wady i zalety każdej z nich. Kuchnia indukcyjna wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej – przetwarza energię w ciepło, tyle że nie na płycie, a w dnie naczynia.

Jaki jest koszt użytkowania płyty indukcyjnej, ceramicznej i żeliwnej? Rozpatrując wady i zalety poszczególnych rodzajów płyt, zwracamy też uwagę na koszt eksploatacji. Jaka płyta grzewcza będzie kosztowała nas najwięcej? Tu zwycięzcą jest znowu płyta indukcyjna, której średni koszt eksploatacji jest najniższy.


Dzięki temu kuchnia indukcyjna działa wyłącznie na postawione naczynie, w przeciwieństwie do płyty ceramicznej czy tradycyjnej kuchenki elektrycznej, w których wysoką temperaturę osiągają całe pola grzejne, by następnie stygnąć przez dłuższy czas. Inne zalety i wady płyty indukcyjnej Solgaz SI-4T. Do zalet, oprócz funkcji wymienionych wyżej, z pewnością należy zaliczyć sam fakt upakowania ich w jedno urządzenie. Poza tym płyta wygląda bardzo zgrabnie. Nie ma wyraźnie oznaczonych pól indukcyjnych grubą kreską na styl lat 90-tych.


Jest prosta i sprawia wrażenie lekkości. Choć płyty tego typu zaliczane są do grona płyt elektrycznych, to często – jak w tym przypadku – przedstawia się je jako osobny rodzaj. Zalety i wady płyty indukcyjnej: Zalety: Faktycznie łatwo się ją czyści, nie trzeba szorować żadnych rusztów. Podstawowa pielęgnacja to w moim rozumieniu przemycie płyty miękką ściereczką z płynem do mycia naczyń po każdym.


Dla niektórych z takich płyt minimalne napięcie wynosi 2V, natomiast dla innych 4V, co trzeba sprawdzić jeszcze przed zakupem sprzętu, ponieważ w niektórych przypadkach, konieczna jest też odpowiednia instalacja elektryczna. Kolejną zaletą jest fakt, iż płyta indukcyjna jest bardziej wydajna: szybciej reaguje na zmianę mocy niż inne rodzaje płyt grzewczych. Od jej rodzaju zależy komfort użytkowania oraz koszty eksploatacji.


Stoisz przed wyborem odpowiedniej płyty grzejnej do zabudowy?

Wahasz się pomiędzy zakupem płyty gazowej a indukcyjnej? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie są wady i zalety, zarówno jednego, jak i drugiego rodzaju urządzenia. Największą zaletą kuchni indukcyjnej jest to, że szklana płyta nie nagrzewa się mocno, ponieważ indukcja oddziałuje tylko na metal ferromagnetyczny czyli taki, do którego przywiera magnes (test z magnesem to dobry sposób na sprawdzenie, czy dany garnek nadaje się do kuchni indukcyjnej).


I faktycznie tak jest, szybciej gotuje i mniej zużywa prądu, ale niestety płyta sporo kosztuje. To na razie jedyna wada.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Popularne posty