Dokonując pomiaru gęstości cieczy przy pomocy areometru należy wlać do menzurki pomiarowej badany płyn w ilości pozwalającej na swobodne zanurzenie przyrządu. Następnie wkładamy areometr i na jego skali odczytujemy wynik. Mogą być wykorzystywane do pomiaru zawartości różnych związków rozpuszczonych w wodzie, między innymi alkoholu.
Wynik pomiaru zawartości alkoholu w cieczy może być jednak przedstawiony na dwa sposoby: objętościowo lub wagowo. Do drugiego rodzaju pomiarów wykorzystywany jest areometr Richtera.
Korek wyposażony jest w rurkę kapilarną oraz, czasami, w termometr. Bezpośrednio przed pomiarem destylat w cylindrze dobrze wymieszaj bagietką szklaną, w celu uniknięcia różnic gęstości i temperatury w objętości destylatu. Po ustabilizowaniu się temperatury przyrządu i badanej cieczy, odczytaj² wskazania areometru w miejscu zetknięcia się poziomu cieczy z trzpieniem przyrządu. Pomiar gęstości cieczy areometrem. Działanie areometru bazuje na prawie Archimedesa.
Metoda piknometryczna pozwala na wyznaczenie gęstości względnej dowolnej substancji. Odczyt: 12º Blg Temp. C 10º Blg ——–170º Blg (-) 12º Blg – 10º Blg = 2º.
Jak widać na rysunkach w trzpieniu areometru tj. W bańce areometru tj. Areometr wykonany jest ze szkła. Oznaczanie gęstości cieczy i ciał stałych. Wyznaczanie ggstoSci cieczy za pomocQ areometru Metody oznaczania gqstoSci za pomocareolnetru (rysunek .1) oparte sna prawie Archimedesa: cialo zanurzone w cieczy doznaje od niej parcia skierowanego ku g5rze,,.
Gęstość cieczy, z którą badane tworzywo jest w równowadze jest zarazem gęstością tworzywa. V z to objętość zanurzonego ciała. Prawo Archimedesa jest często używane do wyznaczania gęstości ciał stałych. Należy zważyć ciało w powietrzu i po zanurzeniu w wodzie, a potem przekształcić wzór na prawo Archimedesa i obliczyć.
Za wynik przyjmuje się wartość skali odpowiadającą meniskowi cieczy utworzonemu na skutek sił spójności między cieczą a trzpieniem. Jego zasada działania opiera się na zasadzie słynnego Archimedesa, otwarte w III pnei zgodnie z którym ciało pływające w cieczy efektu wyporu, wartość, która jest równa ciężarowi cieczy wypartej przez jednostkę danych. I jak korzystać z areometr do pomiaru gęstości cieczy.
Ostatnią poprawką jaką należy uwzględnić przy pomiarze zawartości cukru za pomocą areometru jest poprawka na alkohol. Ponieważ cukier w nastawie zostaje przerobiony na alkohol, które gęstość jest różna od gęstości wody, należy do odczytanego wyniku dodać poprawkę. M-1: Wyznaczanie gęstości cieczy i ciał stałych za pomocą piknometru III. Do pomiarów tych wielkości używamy wagi analitycznej i piknometru.
W bocznej ściance naczynia znajduje się rurka włoskowata, przez którą może wypływać nadmiar cieczy.
Wagi Mohra – Westphala 3. Piknometru klasycznego 2. Densymetru magnetycznego 5. Metody radiacyjnej - wykorzystuje się zjawisko zależności stopnia osłabienia promieniowania przy przechodzeniu przez ciecz, od gęstości tej cieczy. Ze wzory (5) oblicz współczynnik lepkości badanej cieczy. Powtórz pomiary dla kolejnych kulek (ilość kulek poda prowadzący ćwiczenia).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.